Betekintés egy betonüzem működésébe!
Avagy így készül – a víz után a második leggyakrabban használt anyag – a beton
Hogyan épül fel egy betonüzem?
A DDC 32 saját és 11 vegyesvállalati betonüzemmel rendelkezik országszerte. A betonüzemeinknél jellemzően több, általában egymás mellett álló siló is megtalálható, amelyekben a cementet és kiegészítőanyagokat, míg az adalékanyagokat (elsősorban homok és kavics) frakciókként, külön-külön erre a célra kialakított passzív depókban tároljuk.
Egy soradagolós betonüzem több szintből áll össze; az adalékanyag soradagoló alatt egy szalagmérleg helyezkedik el, ahova az aktív depókból a teljesen automata rendszer üríti - az aktuális keveréknek megfelelő mennyiségű adalkényagot, amely a felhordószalagra, majd a keverőbe jut.
A betonkeverő felett is található egy mérlegszint, ahol a cement, a víz és az adalékszerek bemérése történik meg. A betonreceptúrában szereplő pontos keverési arányokat egy speciális számítógépes rendszer vezérli.
A bemérést követően az anyagok távoznak a keverőszintre, azon belül is a keverődobba, ahol megtörténik az összes alkotóelem összekeverése, azaz a beton előállítása. A keverődob a gyorsan mozgó, hatalmas lapátoknak köszönhetően akár 1 perc alatt is képes készre keverni 5 tonna betont.
Végül a mixerautó beáll a keverő alatti töltési helyre, ahol beleengedik a teherautó dobjába a készre kevert betont, amelyet elszállít a lehető legrövidebb időn belül a célállomásra.
A pontos receptúrát a Beton Technológia Centrum Kft. (BTC) akkreditált laboratóriumaiban dolgozó betontechnológus szakembereink készítik el.
Tudtad?
- A mixerek dobja utáni mosásból fennmaradó vizet is – megfelelő előkészítést követően – újrahasznosítjuk.
- A mixerautó dobján belül egy csigasor található, amely segíti a forgásban lévő dobba juttatni, mozgásban tartani, majd az építkezés helyszínére érve kiüríteni a tarnszportbetont.
Tekintsd meg Gyetván Csaba videójában is, hogyan készül a beton!
Miért érdemes betonüzemből rendelni a betont?
Fentebb bemutattuk azt, hogyan készül a betonüzemben a beton. Felmerül a kérdés, hogy miért érdemes betonüzemből rendelni a transzportbetont?
A válasz egyszerű; a betonüzem az a hely, ahol a felhasználási célnak megfelelően elkészítik a betont. Azaz megtörténik az alapanyagok beszerzése – amelyet így nem a vásárlónak kell beszerezni, hanem az üzemben dolgozók megteszik helyette –, majd ezt követően megtörténik azok összekeverése a tökéletes felhasználhatóság érdekében.
A megfelelően elkészített betont onnan lehet megismerni, hogy az megőrzi a frissességét a betonüzemből a helyszínre történő szállítása során, valamint a helyszínre érkezve a rendeltetési célnak megfelelően bedolgozható állagú (konzisztenciájú) marad, azt könnyen kezelik a szakemberek.
Betonvásárlás lakossági célra
A legtöbb betonüzemünkben van mód a lakossági célú betonvásárlásra is. A szerződött partnereinkhez hasonlóan magánszemélyek számára is lehetőséget nyújtunk a teljes beton termékkínálatunk megvásárlására.
Betonüzemeink a normál receptektől eltérő különleges betonok legyártásra is alkalmasak: cölöp-, rés-, ipari padló-, szálerősített- (acél-, műanyag-, üvegszál), könnyen bedolgozható- (easycrete), látszó-, öntömörödő- (ÖTB, SCC), nedves lőtt-, kitöltő-, agresszív közegnek ellenálló-, szulfátálló-, vízzáró-, kopásálló-, CP jelű beton pályaburkolat, CO₂ lábnyom csökkentett- (evobuild) betontermékek.
A legtöbb betonüzemünkben lehetőség van a mixeres betonok mellett billenőplatós tehergépkocsival történő földnedves betonok kiszállításra is. Rendelkezünk különböző gémméretű saját tulajdonú betonszivattyúkkal továbbá alvállalkozásunkban dolgozik számos betonpumpás partnerünk is.
Gyártási programunk alapját az MSZ 4798:2016 rendelkezései képezik, valamint egyedi megállapodás szerint lehetőség van az Útügyi Műszaki Előírások alapján történő gyártásra is. Mindezek mellett, a minőségbiztosítási tevékenységük részeként az előállított betontermékek ellenőrzésére integrált minőségirányítási rendszert használunk. Betonüzemeinket a NAT által tanúsított üzemi gyártásellenőrzésre kijelölt szervezet, a CEMKUT Kft. végzi. A kiváló minőségű termékek előállítása során pedig kiemelt figyelmet fordítunk a környezetvédelemre is.
- DDC - a (beton)biztos partner
-
Az elmúlt években számos beruházáshoz biztosítottuk betontermékeinket, amelyeket a környező betonüzemekből szállítottunk a megadott helyszínre.
A BMW gyár építéséhez eddig több mint 40.000 köbméter betont biztosítottunk Debreceni betonüzemünkből, míg a jelenleg is készülőben lévő Dunakeszi Diáknegyed építéséhez több ezer köbméter váci cementből készített betont szállítottunk a Dunakeszi és a Váci betonüzemből. Fontosabb referenciáink között szerepel még a Megyeri híd, a Hungexpo épülete, valamint a szegedi Eli-Alps lézerközpont is, melyek megépítéséhez vállalatunk szolgáltatta a betont.
Az ehhez hasonló nagyberuházások során mutatkozik meg igazán azon célunk, hogy vevőinket az ország bármely pontján, az elvárható legmagasabb színvonalon szolgáljuk ki. Éppen ezért országszerte csaknem 50 betonüzemmel rendelkezünk, amelyhez a DDC Cement- és Kavicsüzletága biztosítja a folyamatos és kiegyensúlyozott alapanyagellátást.
Több évtizedes fennállásunk alatt már bebizonyítottuk, hogy a minőség javítása, a hatékonyság növelése és a környezeti terhelés csökkentése érdekében képesek vagyunk az állandó megújulásra, illetve termékpalettánk folyamatos fejlesztésére és bővítésére.
Mindezeken túl, az új receptúrák összeállítása során a helyi alapanyagokat részesítjük előnyben. Ennek köszönhetően több cementfajtánk is büszkén viseli a Magyar és Hazai Termék védjegyet, amely garancia az áru hazai eredetére, minőségére és a gyártó megbízhatóságára.
DDC Betonüzem.
Duna-Dráva Cement Kft.
DDC Betonüzem.
Duna-Dráva Cement Kft.
Kapcsolat.
Duna-Dráva Cement Kft.
DDC betonmixer és betonpumpa.
Duna-Dráva Cement Kft.
DDC Betonüzem.
Duna-Dráva Cement Kft.
DDC Betonüzem.
Duna-Dráva Cement Kft.
Kapcsolat.
Duna-Dráva Cement Kft.
DDC betonmixer és betonpumpa.
Duna-Dráva Cement Kft.