Speciális betonfajták - Vízzáró beton

A vízzáró betonok olyan speciális betonfajták, amelyek célja, hogy minimalizálják a víz átszivárgását a szerkezeten keresztül. Fontos megjegyezni, hogy a vízzáró beton nem egyenlő a vízhatlan betonnal, hiszen 100%-osan vízhatlan beton nem létezik. A vízzáróságot befolyásoló tényezők közé tartozik többek között a beton összetétele, a víz-cement tényező, valamint a beton tömörítése és utókezelése.

A vízzáróság kategorizálása

Mivel porózus építőanyagról van szó, a beton vízzáróságát sajátosan kell értelmezni. A vízzáróság követelményét mindig az adott víznyomással együttesen kell figyelembe venni, és a víznek a betonba való behatolás mélységével jellemezni.

Az MSZ 4798:2016 szerinti vízzárósági környezeti osztályok különböző maximális vízbehatolási mértéket engednek meg:

Vízzárósági környezeti osztályVízbehatolás maximális mértéke
XV1(H) 50 mm
XV2(H)35 mm
XV3(H)20 mm
A pórusok szerepe a vízzáróságban

A tökéletesen tömörített beton sem képes folytonosan kitölteni a teret, ugyanis a szemcsék közt, illetve a cementkő belsejében egymással kapcsolatban alló pórusok találhatóak. A pórusokat méretük szerint három csoportba soroljuk: makro-, mezo- es mikro -pórusok különböztethetők meg.

  1. Makropórusok: a  0,1 mm-nél nagyobb méretű üregek és járatok, melyek a beton helyi tömörítetlenségének következményei, ezért számuk gondos tömörítéssel minimalizálható. A víz az egymással kapcsolatban álló makropórusokon át a gravitáció hatására a közlekedő edények törvényei szerint mozoghat a betonban
  2. Mezopórusok: általában néhány mikrométer tágasságú üregek és járatok. Nem szüntethetők meg tömörítéssel, mert létrejöttük oka nem a tömörítetlenség, hanem a betonkeverék szemszerkezetének az ideálistól való eltérése. A tapasztalat szerint minél nagyobb lépcsők vannak a szemeloszlási diagramban, annál több a mezopórusok száma. A mezopórusokban a víz mozgását elsősorban a felületi feszültség szabályozza.
  3. Mikropórusok: általában tized, illetve század milliméter tágasságú üregek. A cement pép szilárdulási folyamata során keletkeznek, méretüket és mennyiségüket elsősorban a víz-cement tényező és az alkalmazott cement tulajdonságai határozzák meg. A mikrométer (milliméter ezred része) nagyságrend alatti pórusok felületi energiája megköti a vizet, amely így csak diffúzióval tud terjedni.
Hogyan történik a beton vízzáróságának vizsgálata?

A beton vízzáróságát az MSZ EN 12390-8 2019 szabvány szerint, végig víz alatt tárolt 28 napos korú és 150x150 mm-es méretű próbatestekkel szükséges vizsgálni. A vízzáróságot vizsgáló berendezésben a próbatesteket 72 órán át 5 bar víznyomás alá helyezik és utána kettétörik, mely törési képen kirajzolódik a vízbehatolás mértéke.

Beton vizsgálat